Urban

Podsumowanie roku vol. 2

We present the second part of our musical summary of the year. For help in its preparation, we turned to a galaxy of great artists: rappers (both legends and just building their position), producers and DJs – everyone we talked to heard one question from us:

What made the greatest impression on you musically in 2017?
In the second part of our summary, the following characters spoke:

Stripling

In 2017, I took care of The Manor team from London. It is true that „Weak Days, Strong Nights – EP” was released in 2016, but I heard about The Manor only this year. The album „Don’t Do What We Did” from 2015 is also very good. Strong English accent in songs and video clips and great choruses sung in French by Emme Benitah which I really like.

Dziarma

W 2017 roku największe wrażenie zrobiła na mnie płyta Jaden Smith „SYRE”. Młody, charyzmatyczny artysta z pomysłem na siebie i stylówką marzeń. Produkcyjnie płyta sztos! Posłuchajcie utworu „ICON” i koniecznie zobaczcie teledysk.

AdE

Rok 2017 to przede wszystkim dominacja SB Mafiji. Promocyjnie i jakościowo są na prawdę mega dobrzy. EP-ka Smolastego to też fajny materiał. A za granicą, solo Macklemore’a to jeden z kilku dobrych albumów w tym roku.

Stasiak

Muzycznie zaskakuje mnie rokrocznie internet. Kiedy już myślę, że jego moce się wyczerpały i więcej nie może wyprodukować to on jak na białym koniu wjeżdża i odpala taką petardę, że blednę. A tak czysto muzycznie to oczywiście czapka z głowy w stronę Pjusa. Wielka praca i ogromny upór doprowadziły do premiery bardzo ważnego albumu.

Kolejne części podsumowań już wkrótce.